Mulle tuleb praktiliselt iga nädal mõni kiri, kus uuritakse, kuidas saab minna vabatahtlikuks, seega mõtlesin, et kirjutan sellest natukene lähemalt.
Tahad minna vabatahtlikuks?
Hea võimalus selleks on Euroopa Vabatahtlik Teenistus (European Voluntary Service), mis on üks Euroopa Noored (Youth in Action) alaprogramme. Antud programmi raames saavad inimesed vanuses 18-30 minna vabatahtlikuks peaaegu üle kogu maailma (välja arvatud mõned üksikud riigid). Vabatahtlik teenistus võib kesta 2-12 kuud, kuid üldjuhul on projektid vähemalt viis kuud pikad. Enamik projekte on individuaalsed, kuid mõnikord on ka tegu grupi vabatahtliku teenistusega (saab osa võtta mitu inimest). Kokku saab vabatahtlik olla maksimaalselt üks aasta st. et kui oled olnud näiteks kuus kuud vabatahtlik ühes riigis, saad pärast olla 6 kuud ka kuskil mujal (on mõned erandlikud riigid, kes seda ei luba).
Hea on asja puhul, et kinni makstakse 90 % reisikuludest (varem oli 100 % aga alates aastast 2010 reeglid muutusid), samuti tagab vastuvõttev organisatsioon sulle tasuta elamise ja toidu. See toetus tuleb samuti antud programmi raames – näiteks Islandil on see 540, Tšehhis 420 ja väljaspool Euroopa Liitu 360 eurot/kuus. See summa aga ei tähenda, et vabatahtlik saaks selle endale – see on vastuvõtva organisatsiooni jaoks kõigi kulude katteks, mis tal seoses vabatahtlikuga on, kaasa arvatud näiteks sealsete töötajate palk. Igal juhul on vabatahtlikul täielik õigus saada tasuta öömaja, toitu ja ka näiteks kohaliku transpordiga seotud kulud peab katma vastuvõttev organisatsioon (kui liikumine on seotud vabatahtliku tööga).
Ühesõnaga, vabatahtliku reisikuludest kaetakse 90 %, kohapeal on tasuta elamine + söök. Lisaks sellele saab iga vabatahtlik kuus taskuraha. Taskuraha suurus oleneb riigiti. Kõigub see 145 €/kuus Norras kuni 50 €/kuus vaesemates riikides. Vaata lähemalt: http://euroopa.noored.ee/files/Alaprogramm%20A2%20-%20EVS%20rahastustingimused%202010.pdf (tabel allpool). Vabatahtliku teenistuse alguses on igale vabatahtlikule ette nähtud tasuta keelekursused, lisaks sellele toimuvad koolitused enne reisi (Eestis), saabumisel sihtriiki (on arrival training), vahepeal toimub selline midterm koolitus, enne lõppu hinnagukoolitus ja pärast Eestis veel analüüsikoolitus (päris asjalik, kas pole). Õnneks on need koolitused päris toredad, näiteks mina käisin oma saabumise koolituse raames raftimas (muidugi ilmselt on see küllaltki erandlik).
Samuti kaetakse 100 % erinevad vaktsineerimiskulud (mis selle riigi jaoks vaja on), viisa ja kindlustus. Kindlustus katab näiteks isegi selle, kui sa kogemata põhjustad kahju sealse organisatsiooni varale (noh, mida loodetavasti ei juhtu).
Saatev organisatsioon. Saatev organisatsioon on selline asjapulk, kes sind ametlikult saadab. Ilma selleta ei saa. Selleks võib olla kas MTÜ või avalik-õiguslik asutus. Mina soovitaksin võtta mõne noortekeskuse või kohaliku MTÜ, näiteks minu oma organisatsioon: Seiklejate Vennaskond http://www.seiklejad.org (kirjuta otse mulle haaletaja@gmail.com).
Nii aga edasi ma kirjutan lähemalt olenevalt piirkonnast:
Tahad minna vabatahtlikuks Euroopasse?
Siis on lood väga lihtsad, sest Euroopa jaoks on juba eraldi olemas vastuvõtvate organisatsioonide andmebaas: http://ec.europa.eu/youth/evs/ aod/hei_en.cfm. Seal on olemas kõik projektid, mis on Euroopas saanud akrediteeringu (n-ö idee on heaks kiidetud ja organisatsiooni on kontrollitud). Saab valida nii tegevusvaldkonna kui riigi järgi. Juhul kui leiad endale sobiva projekti, tuleb panna endast kokku 1-2 lk pikkune iseloomustus (koos pildiga) ja saata vastava organisatsiooni kontaktile (võid lisaks CV ka saata). Kui neil on koht endiselt vaba ja sina tundud neile sobivat, siis nad võtavad sinuga ühendust ja saategi varsti koos projektitaotluse esitada (üldiselt esitavad nemad oma riigis, vabatahtlik annab vaid enda poolsed andmed ja kirjeldused (nt. mis on tema motivatsioon jne). Teinekord on nii, et organisatsioonil on juba vabatahtlik olemas (vaata alati mis kuupäeval on projektikirjeldus lisatud, äkki lisati väga ammu?) ja siis nad ei viitsi sulle üldse vastata. Seega tasub saata enda iseloomustus (motivatsioonikiri) võimalikult paljudele sobivatele projektidele, et äkki näkkab. Teinekord on vabatahtlikud enne sobiva projekti leidmist kirjutanud mitmekümnele organisatsioonile ja ootanud positiivset vastust kuid. Seega tasub kannatust varuda. Hea nipp on registreerida ennast Euroopa Noored lehel kasutajaks. Seda saab teha siin: http://euroopa.noored.ee/user/ register ja valida registreerimise ajal liitumise grupiga EVS. Sinna listi tuleb palju erinevaid pakkumisi ja tihti on just seal kõige värskemad pakkumised vabatahtlikele.
Lisaks liitu selliste yahoo gruppidega nagu: http://groups.yahoo.com/group/EVS_host-sending_possibilities/, http://groups.yahoo.com/group/EVSpartners/, http://groups.yahoo.com/group/european-youth-exchanges/ ja vaata facebookis: http://www.facebook.com/group.php?gid=2228614844&v=wall ja http://www.facebook.com/groups/144018705652697/. Sinna tulevad üldiselt kõige värskemad pakkumised.
Lisaks liitu selliste yahoo gruppidega nagu: http://groups.yahoo.com/group/EVS_host-sending_possibilities/, http://groups.yahoo.com/group/EVSpartners/, http://groups.yahoo.com/group/european-youth-exchanges/ ja vaata facebookis: http://www.facebook.com/group.php?gid=2228614844&v=wall ja http://www.facebook.com/groups/144018705652697/. Sinna tulevad üldiselt kõige värskemad pakkumised.
Tahad minna vabatahtlikuks väljaspoole Euroopat?
See on nüüd natukene keerulisem olukord kui Euroopa puhul. Nimelt ei leidu nende organisatsioonide jaoks sellist andmebaasi, nagu on Euroopa kohta olemas. Juhul, kui Sa ei leia kuskilt pakkumist ja tahad minna mingisse konkreetsesse riiki, siis pead ise leidma organisatsiooni, kes sind tahaks ja koostaks sulle ka programmi ja töö. Üldiselt tahavad nad vabatahtlikke hea meelega, sest EL maksab iga vabatahtliku kohta hea summa (eriti nt. Aasia/Aafrika tingimustes). Samas tuleb ette vaadata, et ei satuks mõne kahtlase olematu organisatsiooni peale. Teinekord võib internetist leida organisatsioone, kes tegelevad n-ö vabatahtlike äriga, kus vabatahtlikel tuleb endal suur summa maksta ja selle eest korraldatakse neile elamine ja vabatahtlik töö. Need organisatsioonid on tihti kursis ka Euroopa vabatahtliku teenistusega ja on nõus ka selle programmi tingimustes vabatahtlikke vastu võtma – oluline on siin see, et kui sellisega minna, siis ei tohi kindlasti ise midagi juurde maksta, programmi rahast peaks piisama. Vaatamata sellele, et vabatahtlik teenistus on selliste organisatsioonide jaoks äri, võib teinekord leida väga korraliku projekti, kus saad ise midagi tõeliselt head ja vajalikku korda saata.
Tahad minna vabatahtlikuks Nepaali?
Väga hea valik, minu lemmikriik :) Minu vastuvõtvaks organisatsiooniks oli: http://www.icyenepal.org/, mis on natukene samasugune vabatahtliku-äri ühing, nagu ma ülalpool kirjeldasin. Sellegi poolest julgen ma neid soovitada, sest küllaltki suure osa rahast nad investeerivad lastekodudesse ja nende projektide valik on suur ja lai. Saab töötada nii lastekodus, õpetada koolis, töötada põllul riisikasvanduses, õpetada munkadele inglise keelt või töötada AIDS’i haigetega haiglas. Kindlasti on neil vahepeal muid võimalusi ka juurde tulnud. Hea on see, et soovikorral võib kõiki neid tegevusi oma vabatahtliku teenistuse ajal teha (projekte saab vahetada). Lisaks sellele on olemas pidev tugi (nt. kui on vaja arsti juurde minna, siis kohe viiakse) ja on-arrival training on väga vinge (elevandisõit eksole :) ).
Turvalisus on Nepaalis hea (röövimist vms pole karta), kultuurišokk garanteeritud. Inimesed on sõbralikud, mäed kõrged. Mida veel tahta? :)
Lingid:
Kuidas minna vabatahtlikuks (juhend Euroopa Noored kodulehel): http://euroopa.noored.ee/node/53
Programmijuhend (programm Euroopa Noored): http://euroopa.noored.ee/files/programmijuhend%202010_est%20_19.01.10_.pdf (suur fail! Loe lõiku alaprogramm 2 kohta – EVT).
Euroopa vabatahtlik teenistus – rahastamistingimused: http://euroopa.noored.ee/files/Alaprogramm%20A2%20-%20EVS%20rahastustingimused%202010.pdf
Info www.vabatahtlikud.ee lehel: http://www.vabatahtlikud.ee/et/Vabatahtlikule/Vabatahtliku-tegevuse-voimalused-valismaal
GLEN programm: http://www.terveilm.net/?id=29 (tavaliselt on taotlustähtaeg aasta alguses)
EVS blogi Euroopa Noored kodukal: http://euroopa.noored.ee/node/963
Sofia Hondurases vabatahtlikuna (Euroopa vabatahtliku teenistuse raames): http://honduras-sofia.blogspot.com/
Soovitan lugeda: Minu Nepaal (samuti vabatahtlikuna Nepaalis töötamisest, aga omaalgatusel (vist)) ja Minu Argentiina (programmiga Euroopa Noored, vabatahtlikuna getos).
Küsimused??? Kirjutage siia kommentaarina, siis saan kohe vastata ja teised saavad ka teada :)
1 comment:
Tänan selle eest. Tõesti, väga tore, et selle kirutasite! Kasulik..
Post a Comment